Bywa, że utrudnione badanie palpacyjne nie wynika z rozbudowanej muskulatury czy obrony mięśniowej, a nieprawidłowego sposobu palpacji. Zadbaj o to, żeby ręce były ciepłe (rozcierając je, myjąc w ciepłej wodzie). Zacznij badać powierzchownie: delikatnie, bez gwałtownego nacisku, najlepiej od miejsca, które nie boli pacjenta. Następnie możesz przystąpić do badania głębokiego: poinformuj pacjenta, że zwiększysz teraz ucisk i że może być to bolesne, ale jest konieczne do rzetelnego postawienia diagnozy.
Pamiętaj, że badając zbyt gwałtownie jesteś w stanie u każdego pacjenta wywołać obronę mięśniową. Jest to nie tylko utrudnienie diagnostyki, ale również bardzo nieprzyjemne doświadczenie dla chorego.
Łańcuch przeżycia, czyli kluczowe czynności, które należy wykonać, aby zwiększyć szansę na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia:
Wstrząs septyczny to ciężka sepsa z utrzymującą się hipotensją (niedociśnieniem) oporna na resuscytację płynową, wymagająca podania wazopresorów (leków obkurczających naczynia krwionośne).