Protokół SBAR służy do sprawnego przekazania pacjenta. Składa się on z 4 elementów:
S - situation - sytuacja
B - background - nakreślenie tła
A - assessment - ocena
R - recommendations - rekomendacje
W celu sprawnego przekazania pacjenta, np. lekarzowi przejmującego następną zmianę lub lekarzowi dyżurnemu danego oddziału warto zastosować wysoce skuteczny protokół SBAR. Składa się on z 4 elementów:
S - situation - sytuacja - identyfikacja mówiącego i pacjenta, sprawne przekazanie problemu
B - background - nakreślenie tła - data przyjęcia, aktualna lista leków, alergie, objawy, wykonane badania i wyniki badań
A - assessment - ocena - analiza parametrów i ocena aktualnego stanu pacjenta
R - recommendations - rekomendacje - plan działania
Przykładowe przekazanie pacjenta według protokołu SBAR mogłoby wyglądać tak:
S – Dzień dobry, z tej strony Jan Nowak, lekarz dyżurny SOR. Na naszym oddziale znajduje się pan Jacek Szynka, lat 30, który zgłosił się na nasz oddział z powodu urazu podudzi po przygnieceniu przez świnię, w związku z czym podejrzewamy obustronne złamanie kości piszczelowych.
B – Pacjenta przyjęliśmy pół godziny temu. W wywiadzie osteoporoza, na którą przyjmuje kwas zoledronowy, wapń i witaminę D. Alergie neguje. Ostatni posiłek 5 godzin temu.
W badaniu fizykalnym stwierdziliśmy deformację i znaczny ból podudzi w palpacji. Zachowane dystalnie czucie, ruchomość i tętno.
Wykonaliśmy badanie RTG, na którym widoczne jest skośne złamanie kości piszczelowych, z grzbietowym przemieszczeniem odłamów dystalnych.
Podaliśmy pacjentowi 5 mg morfiny.
A – Aktualnie tętno 90/min, ciśnienie 140/80, oddechów 21/min, saturacja 98%, nawrót kapilarny <2s. Parametry nie ulegały znaczącym zmianom.
R – Chcielibyśmy prosić o konsultację ortopedyczną i ewentualną kwalifikację chorego do leczenia zabiegowego.
Łańcuch przeżycia, czyli kluczowe czynności, które należy wykonać, aby zwiększyć szansę na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia:
Wstrząs septyczny to ciężka sepsa z utrzymującą się hipotensją (niedociśnieniem) oporna na resuscytację płynową, wymagająca podania wazopresorów (leków obkurczających naczynia krwionośne).