Benzodiazepiny stymulują receptor GABA-ergiczny, co zmniejsza pobudliwość neuronów w OUN.
Objawia się to działaniem przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, amnestycznym, miorelaksacyjnym oraz przeciwdrgawkowym
Benzodiazepiny to leki wykazujące działanie depresyjne na OUN. Zwiększają one stymulację receptora GABA-ergicznego, co powoduje napływ jonów Cl- do komórki nerwowej, jej hiperpolaryzację i zmniejszenie pobudliwości. Objawia się to działaniem przeciwlękowym, nasennym oraz przeciwdrgawkowym, choć poszczególne leki z tej grupy różnią się profilem i siłą działania, a także czasem półtrwania.
Benzodiazepiny ze względu na profil działania, dzielimy na:
Ze względu na czas półtrwania wyróżnia się BZD o czasie działania:
Benzodiazepiny wskazane są w leczeniu nasilonego lęku, bezsenności, łagodzeniu objawów odstawiennych w alkoholizmie, w premedykacji do zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych, sedacji pooperacyjnej, a także w stanach zwiększonego napięcia mięśniowego. Są lekami pierwszego wyboru w przerywaniu stanu padaczkowego, a także stosowane są pomocniczo w leczeniu przewlekłym niektórych typów padaczki.
Łańcuch przeżycia, czyli kluczowe czynności, które należy wykonać, aby zwiększyć szansę na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia:
Wstrząs septyczny to ciężka sepsa z utrzymującą się hipotensją (niedociśnieniem) oporna na resuscytację płynową, wymagająca podania wazopresorów (leków obkurczających naczynia krwionośne).